Buss Plus
Buss Plus
İşlem Yapılıyor
Perakende Sektörüne Yön Verecek 5 IoT Teknolojisi
Pazarlama Teknoloji

Perakende Sektörüne Yön Verecek 5 IoT Teknolojisi

9 Ağustos 2018 Perşembe
11

Yeni bir gömlek  almak için bir mağazaya giriyorsunuz.

Mağazaya girdiğinizde akıllı telefonunuza bildirim geliyor, bildirime tıklıyorsunuz ve daha önce internette bakıp beğendiğiniz gömleğin mağaza içerisinde nerede olduğunu gösteren bir harita açılıyor.

Haritanın gösterdiği tarafa gidiyor, gömleği deniyor ve çantanıza atıyorsunuz.  O sırada bir robot size doğru geliyor ve başka bir şeye ihtiyacınız olup olmadığınızı soruyor. Robottan beğendiğiniz gömleğin başka bir rengini istiyorsunuz, robot sizin bedeninizde bulup getiriyor.

Alışverişi tamamladığınızda mağazadan hemen ayrılıyorsunuz, ödeme için kasaya gitmenize gerek yok. Kapıdan çıkarken scannerlar aldığınız ürünleri tarıyor, ve ödemeyi cep telefonunuzdaki mobil ödeme uygulaması üzerinden alıyor. Daha önce alışveriş yaptığınızdan dolayı kazandığınız indirimler de tutardan düşülüyor.

Bu arada gömleği aldınız raf satın almayı not ediyor, envanter sistemine bunu aktarıyor. Böylece perakende mağazanın yöneticisi stok takibini yapabiliyor.

Yukarıdaki senaryo IoT teknolojisinin müşteriye yansıyan tarafı. IoT'nin perakende mağaza sahiplerine ve çalışanlarına sunacağı avantajlara çekmek önemli. McKinsey, IoT'nin perakende sektöründeki potansiyel ekonomi etkisinin 2025 yılına kadar yılda 410 milyar dolar ile 1.2 trilyon dolar arasında değişeceğini tahmin ediyor.

IoT’nin perakende endüstrisine sunduğu çok fazla avantaj var, ancak burada, perakende sektöründe IoT'in değiştireceğini düşündüğümüz en önemli 5 konu üzerinde duracağız.

Perakende de IoT Uygulamaları 

  • 1. Otomatik Check – out
  •  
  • Kasa önlerinde oluşan sıraların müşterinin satın almasında ne kadar etkili olduğunu kendinizden bilirsiniz. Karlılığın kritik derecede önemli olduğu perakende sektöründe, mağazanın yoğun olduğu dönemlerde ek çalışan almak ise oldukça maliyetli. Ancak IoT teknolojisi ile, müşteri mağazayı terk ederken alınan ürünleri tarayabilecek, her ürünün üzerindeki etiketi okuyabilecek bir sistem kurulması mümkün. Bu ödeme sistemi satın alınan öğeleri otomatik tarayarak ödemeyi müşterinin mobil ödeme uygulamasından alabilmeyi sağlıyor.
  • IoT cihazlarını kullanarak otomatik bir ödeme sistemi oluşturmak, müşterilerin mağazadan mutlu ayrılmasını, aynı zamanda yüksek tasarruf edilmesini sağlamakta- McKinsey, otomatik ödemenin kasiyer personel  gereksinimlerini % 75'e kadar azaltabileceğini tahmin ederek, 2025 yılında yılda 150 milyar dolardan 380 milyar dolara tasarruf sağlanabileceğini belirtiyor.

  •  2. Akıllı Raflar

Çalışanların zamanının ve enerjisinin çoğu ürünlerin doğru rafta olup olmadığını kontrol etmek ve de stok durumunu takip etmek için kullanılır. Akıllı Raflar bunları yaparken, aynı zamanda potansiyel hırsızlığında önüne geçiyor.

Akıllı raflar, ağırlık sensörleri ile donatılmıştır. Ürünleri hem ekran hem de stok raflarında taramak için RFID etiketlerini ve okuyucularını kullanır. Akıllı Raflar, ürünler azaldığında veya ürünler rafta yanlış yerleştirildiğinde sizi bilgilendirir, bu da envanter sürecinizin daha az maliyetli ve daha hassas olmasını sağlar. Ayrıca, her bir RFID etiketi bir okuyucuya bağlı olduğundan, Akıllı Raflar mağaza hırsızlığının önüne geçebiliyor- bu da sizi güvenlik personeli ve kameralara maliyetlerinden kurtarıyor.

  • 3. Mağaza İçi Düzen Optimizasyonu

Mağazanızın müşterilerinizin davranışları için optimize edilmediğini görünce şaşırabilirsiniz; belki de en popüler ürünleriniz arka raflarda…Kızılötesi sensörlerle koridor analiz yazılımı kullanarak, perakende düzeninizi geliştirmek için IoT teknolojisini kullanabilirsiniz.

  • 4. Robot Çalışanlar

Bir robota müşteri hizmetleri temsilciniz olmak için güvenmek biraz korkutucu olsa da, aynı zamanda iş gücünüze zarar veren ciddi görevlerin azaltılması için harika bir fırsat.

Lowe’nin en yeni robot çalışanı olan OSHbot.

müşterilerin belirli ürünleri bulmalarına, promosyonlar ve envanter hakkında bilgi sağlamasına yardımcı oluyor. Ayrıca, iki dil konuşabiliyor; hem İngilizce hem de İspanyolca soruları yanıtlayabilir.

Target gibi diğer perakende satış mağazalarında robotlar başka amaçlar için kullanılıyor. Mağazada dolaşan robotlar  yanlış yerleştirilmiş ürünleri veya rafta tükenen ürünleri not ediyor. Basit envanter görevlerini robot üstleniyor, böylece Target, üst düzey müşteri desteğini diğer çalışanları ile sağlamaya odaklanıyor.

  • 5. Beacons

İlk olarak Apple tarafından 2013 yılında tanıtılan Beacons, akıllı telefonlara konum yakınlığına dayalı uyarılar gönderen küçük bluetooth cihazlarıdır. Perakende sektöründe, bu, müşterilerin bir mağazaya yakın olduğunda ve daha önce mağaza uygulamasını indirdiklerinde indirimler, özel etkinlikler veya diğer hatırlatıcıları alabileceği anlamına gelir.

Mağaza içinde müşteriye indirimler ve promosyonlar hakkında bilgi vermesinin yanında, beacons mağaza yakınından geçenlere de mağaza içi etkinliği veya fiyat indirimi hakkında bildirim yolluyor. Bu da promosyon ve indirimleri etkili bir biçimde tanıtma yöntemi olarak kullanılıyor.

Swirl Networks Inc., alışveriş yapanların% 70'inden fazlasına beacons ile içerikler sunduğunu ve sunulan tekliflerin mağazada satın alma olasılıklarını artırdığını belirtti.

Dünyanın güçlü perakendecilerinden Urban Outfitters, CVS, Lord & Taylor, ve Timberland beacons teknolojini mağazalarında kullanıyor.

Bussplus
Bussplus
Kayıt ol Giriş
Sosyal medya ile giriş
ya da
Giriş
Şifremi kaybettim?
Kayıt ol Giriş
Sosyal medya ile kayıt ol
ya da
Kayıt ol Giriş
Gönder