Buss Plus
Buss Plus
İşlem Yapılıyor
Markalara İlham Verecek Gerilla Pazarlama Örnekleri
Pazarlama

Markalara İlham Verecek Gerilla Pazarlama Örnekleri

8 Eylül 2018 Cumartesi
1

Gerilla Marketing, düşük maliyetle maksimum sonuç elde edilebilen, geleneksel yöntemlerden farklı pazarlama taktikleri üzerine odaklanan bir reklam ve pazarlama stratejisidir. Amaç tüketiciyi şaşırtmak, tüketiciye unutulmayacak bir deneyim yaratmak ve bol miktarda sosyal etki ( worth-of-mouth) yaratmaktır. Gerilla marketing stratejilerinim, geleneksel reklam ve pazarlama yöntemlerine kıyasla tüketicilerle çok daha değerli bir etki bıraktığı söyleniyor.

Gerilla marketing genellikle, büyük bütçeler harcamadan geniş bir kitleye ulaşmaya çalışan orta ve küçük ölçekli firmalar için idealdir. Büyük ölçekli firmalar ise mevcutta devam etmekte olan kitle iletişim kampanyalarını destekleyecek gerilla stratejiler geliştirmektedir.

Büyük bir şirketin gerilla pazarlama stratejileri bazı durumlarda riskli olabilir; gerilla uygulaması PR kabusuna dönüşebilir, küçük işletmeler de ise başarısızlıkla sonuçlanabilecek kadar risk taşımaz. Sizin için büyük ve küçük ölçekli firmaların başarılı gerilla pazarlama uygulamalarını derledik, keyifli okumalar dileriz.

1. Bount

Bount markası kağıt havlularının üstün emiciliğini göstermek için, New York ve Los Angeles'ın ortasında iki dev “dökülme” sahneledi.

New York'taki 7'nci caddede, devasa bir kahve fincanı bir araç tarafından devrildi, ve kaldırımın üzerine döküldü; buhar ve taze demlenmiş kahvenin aromasıyla show tamamlandı.

Los Angeles'ta, hafta sonu alışveriş yapanlar, Üçüncü Cadde Gezinti Yolu'nda eriyen dev bir dondurma ile karşılaştılar.

Her iki dökülme de, mesajı veren örneklem açık hava reklamları ile birlikte sunuldu: "Bounty - BÜYÜK sızıntıların küçük işlerini yapar."

2. Frontline

Frontline çok katlı bir alışveriş merkezinde 1 katın zemini kiraladı. Diğer katlardan müşteriler yere baktığında patisi ile kulağını kaşıyan dev bir köpekle karşılaştılar. Köpeğin yanında “Köpeğinizden onları uzak tutun” yazıyordu. İkinci kattan itibaren, yerdeki insanlar küçük böcekler ve de pire gibi görünüyorlardı, bu da markanın vermek istediği mesajın ne kadar akıllıca verdiğinin göstergesi.

3. Nestle

Nestle hayal gücünü park bankında kullandı. Bank paketi bir Kit Kat bar gibi. Nestle sadece bankı kiraladı ve  Kit Kat renklerin boyadı, bu kadar basit. Görüntü  oldukça yaratıcı r ve o kadar gerçekçi görünüyor ki insanın canı çikolata istiyor.

4. UNICEF

UNICEF muhteşem bir gerilla pazarlama fikri ile sosyal farkındalık yarattı.

UNICEF şu soruyu sordu; “Para vererek aldığınız ve çöpe attığınız su dolu şişelerin içi kirli su ile doldurulursa ne olur?” Ve dünyanın pek çok yerinde, temiz içme suyuna erişemediğini hatırlatmanın bir yolunu buldu.

Şişelenmiş suya gereksiz yere para harcamak yerine, UNICEF temiz içme suyu olmayan bölgelere temiz içme suyu getirmeyi önerdi.  Kirli su veren otomatlar hazırladı, ve  otomatın her düğmesine temiz içme suyu eksikliğinden kaynaklanan bir hastalığı yazdı. Meydanlara yerleştirdiği otomatlarla dikkat çekmeyi başardı. Kimse kirli suyu içmedi, ancak temiz su için bağıl toplanabildi.

5. GoldToe

Ürününüzü pazarlamak için alışılmamış bir yol arayan bir iç çamaşırı şirketi misiniz? Neden, sadece bir boğa heykeline iç çamaşırı giydirmeyesiniz? Veya cadde üzerinde heykellere sizin ürettiğiniz atletler giydirilmesin, çok dikkat çekmez mi?

Teoride çok basit kurgu gibi görünüyor, ancak paratikde endişe yaratabilir. GoldToe markasın yeni iç çamaşırlarının lansmanında tam olarak bunu yaptı - bu yeni kıyafetleri New York'taki heykellere giydirdi.

Marka büyük bir etki yarattı ve basında çokça yer aldı.


Bussplus
Bussplus
Kayıt ol Giriş
Sosyal medya ile giriş
ya da
Giriş
Şifremi kaybettim?
Kayıt ol Giriş
Sosyal medya ile kayıt ol
ya da
Kayıt ol Giriş
Gönder