Buss Plus
Buss Plus
İşlem Yapılıyor
Geleceğin Teknolojisi IoT ile  Fütürist Pazarlama Örnekleri
Pazarlama Perakende Teknoloji

Geleceğin Teknolojisi IoT ile Fütürist Pazarlama Örnekleri

8 Eylül 2018 Cumartesi
1

IoT teknolojisi gelişiyor, yarattığı ekonomi ise her geçen gün büyüyor. 2020 yılına kadar, birbirine entegre 30 milyar cihaz olacağı öngörülüyor. Tek başına ismi bile oldukça “cool” olan bu teknoloji ile neler yapılabileceğinizi hayal etmek ister misiniz?

IoT ile her şey yeni - bu büyük el değmemiş alan sizi mucit yapabilir. Birazcık yaratıcılık ile, pazarlama stratejisi geliştirebilir, kullanışlı bir ürün oluşturmak veya kullanıcı deneyimi yaratmak için IoT 'yi kullanabilirsiniz.

Markanızı ve ürününüzü bir sonraki seviyeye taşımak için IoT'yi kullanabileceğiniz alternatif yollar için size ilham verecek  IoT pazarlama örnekelerini aşağıda paylaşıyoruz.

Keyifli okumalar.

  • 1. Diageo

Unutulmaz bir Babalar Günü için, babanızı etkileyecek hediye düşündüğünüzde muhtemelen aklınıza viski gelmez. Alkol endüstrisinin  200’den fazla markası ile lideri olan Diageo, Brezilya'da bunu değiştirmeye çalıştı ve özel viski şişeleri tasarladı. IoT'den ilham alarak oluşturdukları kampanya kapsamında, her viski şişesine bir QR kodu yerleştirdiler. Bu kodlara kişisel videolar yüklenebiliyor, hediye edilen kişi ise QR kodu taratarak bu videolara erişebiliyordu.

Diageo’nun IoT’i kullanması, tüketicilerin kendi mesajlarını sevdikleri ile yaratıcı bir şekilde paylaşmasını sağladı. Viski burada güvenilir bir kaynak, pazarlama aracı oldu. Diageo’nun bu kampanya kurgusu hem yenilikçi hem de düşünceli marka olarak öne çıkmasını sağladı, rakamlar sonuçları ile inanılmazdı. Diageo, Babalar Günü döneminde satışlarını %72 artırdı.

  • 2. Amazon ve Tide

Amazon Dash wifi üzerinden Amazon uygulamasına bağlanarak ihtiyaç duyulan ürünlerin otomatik olarak sipariş edilmesini sağlıyor. Amazon Tide markası ile yaptığı iş birliği ile müşterilerine otomatik Tide marka deterjan sipariş edebilme kolaylığı sunuyor. İşlem oldukça basit – deterjan azalınca bir düğmeye basit bir dokunuş.

Tide Amazonun iş birliği içerisinde olduğu markalardan sadece biri. Tüm listeye buradan ulaşabilirsiniz.

  • 3. Allen Solly

Markaların müşterilerinden marka hakkında tweet atmasını istemesi alışılmadık bir şey değildir, ancak müşteri, karşılığında bir şey aldığını düşünmedikçe, çoğu zaman bu talebi heyecanla karşılanmamaktadır. IoT kullanarak, sosyal medya hashtag'leri ve ürün hediyelerini birleştirmek her zamankinden çok daha kolay ve eğlenceli olabilir.

Bir giyim markası olan Allen Solly, Bangelore, Hindistan'da interaktif bir gömlek reklam panosu oluşturdu. Kullanıcılar #RainingSolly'i tweetledikçe, reklam panosuna bağlanan bilgisayar, atılan tweetlerden rastgele bir tweeti seçiyor, talihliye gömlek hediye ediliyordu.

Allen Solly, tüketicilerini markasını sosyal medyada paylaşmaya teşvik ederken, aynı zamanda insanların bir topluluğa da şahsen katılmalarını sağlamanın eşsiz bir yolunu buldu.

4. Nivea

Basılı reklamlar ve IoT teknolojisi muhtemelen pazarlama spektrumunun iki farklı ucu gibi hissediliyor - geçmiş ve gelecek.

Ama olmayabilirler. Nivea Sun Kids, her ikisini de birleştiren bir kampanya hazırladı. Bir Brezilya dergisinde reklam veren Nivea, dergi içerisinde çocuklarım bileklerine takabilecekleri bileklik sundu. Bilekliklerde, Nivea’nın mobil uygulamasıyla eşleştirildiğinde, ebeveynlerin çocuklarının gezinebileceği maksimum mesafeyi belirlemesi için yerleşik konumlandırıcılar vardı. Uygulama üzeriminden maksimum uzaklığı belirleyen ebeveyn tatilin tadını çıkarırken, çocuk maksimum mesafenin ötesine geçtiyse, uygulama ebeveynleri bilgilendiriyor.

5. General Motors

IoT  bir ürünü geliştirebilir; pazarlama stratejiyle birleşirse, ürünü eşsizleştirebilir. Bugün, rekabette öne çıkmanın yolu, ürünü, kullanıcılarınızın günlük hayatına, mümkün olduğunca çok, entegre etmektir.

2017 yılında otomotiv endüstrisinin ilk ticaret platformunu oluşturan General Motors'u ele alalım. Pazaryeri'ni kullanarak General Motors sürücüleri en sevdikleri Starbucks kahvelerini sipariş edebiliyor, ödeyebiliyor, akşam yemeği rezervasyonları yapabiliyor ve en yakın benzin istasyonunu bulabiliyorlar.

General Motor Pazaryeri, kullanıcılara günlük işlerini daha güvenli ve daha verimli bir şekilde tamamlamasına fırsatı veriyor, hayatlarında yer buluyor.Bussplus
Bussplus
Kayıt ol Giriş
Sosyal medya ile giriş
ya da
Giriş
Şifremi kaybettim?
Kayıt ol Giriş
Sosyal medya ile kayıt ol
ya da
Kayıt ol Giriş
Gönder