Buss Plus
Buss Plus
İşlem Yapılıyor
Atlama Robotu, Salto-1P ile Tanışın!
Teknoloji

Atlama Robotu, Salto-1P ile Tanışın!

6 Ağustos 2018 Pazartesi
4

Salto, kalbi ve bacakları olan bir atlama robotu.

2017'de başlatılan bir proje olan bu minik robot, zıplayan bir çılgın çekirge gibi, aşağı-yukarı, ileri-geri atlıyor, zıplıyor!

UC Berkeley’in Biomimetic Millisystems Laboratuarı’nda geliştirilen bu küçük robot, Salto-1P, atlamak için küçük bir motor, bir bağlantı sistemi ve vites sistemi kullanıyor. Toprakla çok az temas halinde olan robotun kontrolünün çoğunu havada yapması gerekiyor. Kendini sıçramalar arasında dengede tutmak ve yeniden yönlendirmek için dönen atlatma kuyruğunu ve iki iticisini kullanıyor.


“Engelli Arazi Üzerinde Sıçrama Hareketi Kabiliyeti” anlamına gelen Salto, salgatory - atlama - kanguru ve Afrika lemuru gibi hayvanları taklit edecek şekilde tasarlanmış.

Salto-1P’nin yaratıcıları, robotun daha yükseğe zıplayabilmesi için bacak mekanizmasını yeniden tasarladıklarında ortaya çıkan bir konuyu şöyle anlatıyor: “Salto, arkadaş canlısı ve affedici doğasını yitirdi. Robot zaman zaman odanın her tarafına kendiliğinden ateş ediyor. Bir keresinde motor bacak mekanizmasını birbirinden ayırdı.” Bundan dolayı her şeyi tek parça tutmak için Salto’nun tasarımı revize etmek zorunda kaldıklarını belirtiyor. Aşağıdaki videoda, Salto-1P’nin “kendi kendini yok etme” eylemini izleyebilirsiniz.


Salto-1P'nin videoda zıplamaları birbirinden bağımsız, ancak tamamen bağımsız değil! Arka planda, izlediği yolu, izleme verilerini alan ve robota kontrol komutlarını kablosuz olarak gönderen bir karasal bilgisayar olduğunu unutmayalım.

Bussplus
Bussplus
Kayıt ol Giriş
Sosyal medya ile giriş
ya da
Giriş
Şifremi kaybettim?
Kayıt ol Giriş
Sosyal medya ile kayıt ol
ya da
Kayıt ol Giriş
Gönder